Arhiva članaka HRsvijet.net
Bjeliš o smanjenju plaća rektorima: Smanjujemo štetu Jovanovićeve politike
Rektor zagrebačkog Sveučilišta Aleksa Bjeliš izjavio je Hini da je odluka Vlade o smanjivanju plaća rektora i prorektora javnih sveučilišta za 25 do 30% procjena vlade koja je donijela takvu odluku.

Tu se nema što dodati niti oduzeti, rekao je Bjeliš Hini. No smatra kako nije dobro što je ta odluka pokrenuta promjenom zakona o visokom obrazovanju i znanosti u kojem je resorni ministar Željko Jovanović predložio formulaciju odredbe po kojoj rektori ni jednog sveučilišta ne smiju imati veću plaću od zamjenika ministara. Također, prorektori ne smiju imati veću plaću od pomoćnika ministara.
To je poruka o hijerarhizaciji. Možete imati izuzetnog rektora s ogromnim ovlastima i uspjehom, koji unatoč svemu a priori po oktroiranoj zakonskoj odluci ne smije imati plaću usporedivu s ministrovom, nego nižu od nje. To govori o odnosu Jovanovića prema njegovu resoru koji je specifičan u svjetskim okvirima, upozorio je Bjeliš.
Komentirajući Jovanovićevu izjavu da odluka nije rezultat njegova sukoba s rektorima, Bjeliš je rekao da Jovanović nije u sukobu s rektorima, već samo s jednim od njih. Jedan rektor mu jasno daje do znanja da mu je politika loša, poručio je Bjeliš misleći pritom na sebe.
Izrazio je zabrinutost jer on i drugi odgovorni ljudi na Sveučilištu previše vremena troše ne bi li smanjili ili spriječili štetne politike koje vodi ministar Jovanović. To je problem. Ja ne bih nikom platio da to radi, niti bih u životu ikada to želio raditi. Na žalost, svakodnevno moramo gledati kako da se uhvatimo u koštac s nevoljama u koje nas ministar dovodi svojom politikom, kazao je Bjeliš.
Na upit je li Vladina odluka o smanjivanju plaća zadiranje u autonomiju Sveučilišta, odgovorio je da nije.Odluke o primanjima svih u javnom sektoru su stvar Vlade i ministarstava te kolektivnih ugovora, smatra rektor.
Rektor Sveučilišta u Splitu Ivan Pavić nema ništa protiv odluke Vlade da smanji plaće, ali smatra da bi javno problematiziranje tih plaća moglo dovesti u pitanje volju i želju da se najsposobniji natječu za mjesto rektora i prorektora. Plaće rektora uređuje Vlada pa tako kao što je svojedobno odredila plaće koje sada primamo, može te plaće reducirati za veći ili manji postotak. Međutim, u ovoj priči novi je moment odredba u Zakonu o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju kojom se definira da visina plaće rektora ne može biti veća od one zamjenika ministra, a prorektora od plaće pomoćnika ministra. U ovome smislu, Vlada ima zakonsku obvezu da plaće rektora uskladi na način kako to Zakon propisuje, stoji u odgovoru rektora Pavića na Hinin upit da komentira odluku Vlade.
Osobno nemam ništa protiv, čak da to nije niti riješeno Zakonom, da se naše plaće smanje, kako bi što ravnomjernije rasporedili teret krize. Ono što mi u cijeloj priči ponajviše smeta povezano je s činjenicom da se, uspoređujući naše plaće, šalje poruka koja je suprotna našem opredjeljenju da je znanost i visoko obrazovanje hrvatski prioritet, a rektori obavljajući vrlo ozbiljan, složen i odgovoran posao najveći teret toga nastojanja nose na svojim leđima.
M.M.