Narod je rekao svoje. Hrvatska će, po prvi puta u svojoj povijesti, na čelu države imati ženu. Velika je to pobjeda, u prvom redu za samu Kolindu, ali vrijeme će pokazati kako je to pobjeda i uključive Hrvatske, kao i konzervativne, s obzirom da su „analitičari“ predviđali kako Kolinda nije istinska kandidatkinja konzervativaca, a kako su oni preprimitivni da izaberu ženu. Netočnim se pokazalo i jedno i drugo.

Međutim, bez obzira na ovu pobjedu hrvatsko se društvo ne smije još više podijeliti. Već 15 godina podjele jednostavno izjedaju naše društvo. Gospodarska kriza je velika i bešćutna, ali mentalna kriza naroda ovu gospodarsku samo dodatno pojačava. Hrvatska nema više vremena kako bi se bavila samom sobom, ustašama i partizanima, sukobima političkih polova. Hrvatska je na rubu provalije u koju je svi navedeni čimbenici nepovratno strmoglavljuju gaseći tako onaj plamen slobode koji su pronijele tisuće najboljih sinova početkom 90-tih. Upravo njima dugujemo odgovornost i poniznost da svi zajedno Hrvatsku učinimo boljom zemljom.

Večeras nije vrijeme za likovanje i prozivanje, kao što neće biti ni sutra niti u vremenu koje je pred nama. Naravno, pobjednica će proslaviti, jer za nju je ovo velika pobjeda. Trebalo se boriti sa svim niskim udarcima koje je primila u kampanji. Pa ipak, i ona je duboko svjesna težine situacije u kojoj se Hrvatska našla. Inače se, vjerujem, ne bi niti kandidirala. Vrijeme je za zajedništvo, i to ne ono fingirano, već zajedništvo duha cijelog hrvatskog naroda. Potrebno je izići iz ideoloških rovova, pružiti jedno drugome ruku i krenuti zajedno. U zemlji koja je moralno i gospodarski devastirana, prozivanje, prokazivanje i vrijeđanje donijet će samo još veću razvalinu, o kojoj je govorio i kardinal Bozanić. Te će njezini ideolozi i dalje Hrvatskoj raditi o glavi. Tome se trebamo svi zajedno oduprijeti, bilo da smo svoj glas dali Kolindi ili Josipoviću.

Kolinda sada ima veliku priliku, još veću odgovornost, a ponajprije obvezu, u prvom redu prema svojim biračima, ali i prema biračima ljevice, jer ona je sada i njihova predsjednica. Kao žena koja je u svojoj karijeri briljirala na poljima koja su upravo krucijalno važna u predsjedničkim ovlastima. Svoje znanje o vanjskoj politici Kolinda treba usmjeriti prema stvaranju jake gospodarske diplomacije, poglavito u proizvodnji i izvozu vojne i sofisticirane opreme. U Hrvatskoj postoje etablirane tvrtke koje su se već dokazale u poslovima s najjačim zemljama NATO saveza. A tu Kolinda ima jake reference. Nacionalna sigurnost i obrana trebale bi ponovno biti vraćene na suverenističke pozicije zbog nestabilnog susjedstva koje još nije u potpunosti pacificirano, ali i otvorenosti ka euroatlantizmu zbog sve brže rastućeg fundamentalnog terorizma. Konačno, novoj predsjednici izazov će biti ponovno vraćanje kredibiliteta između naše zemlje i najutjecajnije europske zemlje, Njemačke.

U SAD-u je praksa da nakon izbora, neovisno o pobjedniku ili gubitniku, svi skupe glave ka samo jednom cilju, prosperitetu i uspjehu Domovine. Nakon ove pobjede, Kolinda je više nego upućena na političke protivnike. Pružiti ruku poraženima, odlika je državnika i pobjednika. Iako je aktualna vlast nanijela Hrvatskoj puno štete, politički život sastoji se i od njih i njihovih birača. I oni su pozvani biti dionicima bolje Hrvatske, bez patetike i lažne skromnosti.

Hrvatskoj je potrebno državotvorno zajedništvo. Do ispunjenja konačnog cilja, zemlje znanja i blagostanja. Na novoj predsjednici je da nas povede ka tom cilju.

 

Tomislav Stipić