Arhiva članaka HRsvijet.net
Bošnjaci iz Zenice i Visokog s jugoslavenskim obilježjima na neumskoj plaži
Tek što su se stišale strasti oko skrnavljenja velike kamene šahovnice, preko koje su neki 'aktivisti' slali 'poruke dobrodošlice' u Neum tako što su preko hrvatskog grba iscrtali veliko bijelo srce, u Neumu su ponovno u akciji oni aktivisti koji na čudan način žele 'širiti ljubav i bratstvo i jedinstvo', piše Večernji list.

Obilazeći neumske plaže na nekoliko lokacija Večernjakovi novinari zatekli su ležaljke i drugi prostirke s obilježjima bivše Jugoslavije, a koje njihovi vlasnici postavljaju na što vidljivije mjesto. Nekoliko takvih prostirki za ležanje i sunčanje s detaljima „Jugoslavije“ viđeno je na potezu od hotela Sunca do hotela Neum.
U jednoj takvoj situaciji ti jugonostalgičari su ustvari Bošnjaci iz Zenice i Visokog koji su onako u dobacivanju iznijeli neka svoja čudna objašnjenja.
-Ako Hrvati mogu podizati onoliku šahovnicu, možemo i mi koristiti ove prostirke u našoj BiH, neuvjerljiv je bio dok je novinarima Večernjeg lista objašnjavao jedan od vlasnika ovih zalutalih prostirki s natpisom ‘Jugoslavija’.
>>Tko od Neuma pokušava napraviti orijentalnu kasabu?
Na kraju su onako u prolazu ipak novinarima dobacili da je to njihov odgovor na ponovno vraćanje hrvatske šahovnice tamo gdje je cijelo vrijeme i bila, uz obalu u Neumu.
Oni bolji poznavatelji prilika u Neumu s kojima su novinari Večernjeg lista razgovarali uvjereni su da se pak radi o novim provokacijama kojima se prije svega želi unijeti nervoza među hrvatski narod na ovom prostoru, a onda i zbuniti strane turiste koji se također ne mogu načuditi onome što vide na neumskoj obali.
M.M.