Arhiva članaka HRsvijet.net
Zdenko Kolak: Mi u HDZ-u 1990 nismo za rješenja tipa treći, četvrti ili peti entitet
Odgovor bošnjačkih medija na inicijativu o gašenju Federacije nije trebalo dugo čekati. Plasirana je preko Zdenka Kolaka, član Predsjedništva HDZ-a 1990. koji je u razgovoru za sarajevsko Oslobođenje podržao unitarni koncept uređenja BiH, kakav zagovaraju i bošnjačke stranke.
Govoreći o razlikama između HDZ-a BiH i HDZ-a 1990. Kolak je kazao kako u njegovoj stranci nisu za entitetsko uređenje, potom se ogradivši kako je to njegov osobni stav.
- Mi u HDZ-u 1990 nismo za rješenja tipa treći, četvrti ili peti entitet. Osobno mislim i tu se ograđujem jer se ne radi o stranačkom, nego mom stavu, da je rješenje za Bosnu i Hercegovinu smanjiti broj institucija, smanjiti broj granica. Najviše bih volio da mi u BiH imamo samo dvije razine vlasti, a to je općina i država. Mislim da nam više ništa i ne treba ukoliko želimo neke veće projekte, tu se uvijek mogu ujediniti općine – istaknuo je Kolak.
>>Dragan Čović: Umjesto o transformaciji bolje razgovarati o rasformiranju Federacije BiH
Pojašnjavajući građansko-unitarni koncept uređenja BiH, kakav zagovaraju i bošnjačke stranke, Kolak je najavio "svojevrsni rat" administrativnim granicama.
-Dobili bismo ogromne uštede, smanjili broj ljudi, skratili i ubrzali sve ono što treba i gospodarstvu i svima drugima. Po meni, rješenje je vrlo jednostavno, kao što je i život jednostavan. Mi u HDZ-u 1990 idemo ka europskom putu, a on je takav da se ukidaju granice. Mi u BiH nemamo razloga da izmišljamo neke nove granice. Naravno, mora se naći mehanizam da se zaštite svačija prava, individualna i kolektivna, i mislim da to nije problem svakom razumnom čovjeku ako se zaštiti njegovo pravo na život, rad, slobodu... Ovolike granice, ovoliki aparat, tolika administracija nepotrebni su i ne vidim nikakav smisao da taj aparat postoji radi sebe samog i da, na kraju krajeva, bude sam sebi svrha kao što je to danas slučaj - mišljenja je Kolak.
Komentirajući odnose između HDZ-a BiH i HDZ-a 1990. Kolak je kazao kako je suradnja na državnoj razini solidna.
- Kada je u pitanju suradnja između HDZ-ova, imamo dvije razine: lokalnu i državnu. Na državnoj razini ti odnosi su poprilično solidni. Mi smo u Zenici imali koaliciju na prethodnim izborima, jedinstvenu u cijeloj Bosni i Hercegovini. Bila je vezana isključivo za izbore. Razgovaramo, surađujemo, da je idealno - nije, ali kada znamo kakvi su odnosi na nivou države, kod nas u Zenici su dobri - tvrdi Kolak.
Zalaže se za stvaranje jedinstvene stranke Hrvata na razini BiH, bez obzira kako će se zvati.
-Nadam se da će se odnosi između dva HDZ-a razvijati na način da se napravi jedna jedinstvena stranka Hrvata na prostoru cijele države. Kako će se zvati, ne znam - zaključio je Kolak.
M.Jurković