Arhiva članaka HRsvijet.net

Knjiga „Don Vjekoslav Pavlinović –zlatomisnik“, autora Mate Krajine, predstavljena je, u utorak, 28. kolovoza, u prepunoj velikoj dvorani u Domu kulture u Solinu. Knjigu objavljenu u prigodi 50. obljetnice fra Vjekina svećeništva, predstavili su priređivač Mate Krajina i recenzent don Vinko Sanader.


Predstavljajući knjigu don Sanader je kazao:“Biti svećenik – Isusov izabranik oduvijek je bilo lijepo i uzvišeno zvanje; i danas je, ali je istodobno i teško i zahtjevno, posebice u komunizmu, a danas je izazovnije i na drugi način teško. Mnogi među nama su svjedoci da je don Vjeko ostao dosljedan i vjeran Kristov sluga, da je ostao prijatelj Božji i prijatelj ljudi, o čemu svjedoči i sadržaj ove knjige. U svojim propovijedima uvijek je bio, i danas je, više nego jasan i jednostavnim rječnikom hrabrio je sve vjernike u hodu za Kristom, Ljubavi Prema Kristu i Crkvi nikad nisu bile upitne u njegovu životu, ali treba istaknuti i iznimno čisto domoljublje koje se iščitavalo iz njegovih propovijedi, a danas je više nego očito iz njegova života. Don Vjeko je izgarao za Boga, za Crkvu i Hrvatsku.“

Govoreći o svojim motivima za pisanje knjige o fra Vjekoslavu Pavlinoviću, autor Mate Krajina, kazao je, da don Vjeko nije uvijek mnogo pričao, ali njegov radosni i prijateljski osmijeh bio je magnet koji privlači mladež i danas.“ Ispovijeda, najčešće ispovijeda i k njemu hrle mladi. A onda u veljači ove godine, čujem da don Vjeko slavi 50. obljetnicu i odlučio sam uz pomoć don Vinka Sanadera, župnika Gospe od Otoka napraviti o don Vjeki kratki zapis, izvući iz njegove duše bogatstvo i ujedno mu zahvaliti, što je ustrajno pedeset godina izdržao nevolje mnoge na koti na koju ga je postavio Gospodin. Boreći se s mnogim ugrozama, materijalnim, političkim i duhovnim. Ovaj tekst bi trebao biti lektira, ali se nadam da će ga netko od nas čitati svojoj djeci, unucima kao nešto plemenito i lijepo.“- naglasio je Krajina.

Na kraju predstavljanja don Vjekoslav Pavlinović, zahvalio se predstavljačima, svima nazočnim, a posebno Špiri Žižiću, ravnatelju Doma kulture Zvonimir u Solinu  i gradonačelniku Solina Blaženku Bobanu, koji su pomogli da knjiga ugleda svjetlo dan, s nadom, da će ovo štivo u budućnosti možda poslužiti i biti mali kamenčić za izgradnju žive Crkve.

Knjigu je lektorirao don Anđelko Kaćunko. Odabrane tekstove iz knjige čitala je Maja Matas, a u glazbenom dijelu nastupio je Papa Bend. U knjizi su piloženi neki novinski članci iz „Solinske kronike“ te zahvale-čestitke za 5o.jubilej, od mons. Marina Barišića, nadbiskupa splitsko-makarskog i mons. Ivana Ćubelića.

 

Dragica Zeljko Selak