Arhiva članaka HRsvijet.net

Vodstvo splitskoga HDZ optužilo je aktualnu gradsku koalicijsku vlast, koju predvodi SDP, da se ponaša bahato te da je riječ o krizi vlasti budući da vladajuća koalicija nema većinu u splitskome Gradskom vijeću, jer je na dvije posljednje sjednice vijeća izgubila kvorum nakon što su vijećnici koalicije s HDZ-om na čelu napustili te sjednice.



"SDP-ova koalicija manjina je u Gradskome vijeću, a to su potvrdile i dvije posljednje sjednice vijeća na kojima je ta koalicija izgubila kvorum. Njihova želja da manjina sama vlada potvrđuje svu bahatost i ignoriranje volje preostale većine građana“, rekao je na današnjoj konferenciji za novinare predsjednik splitskoga HDZ-a Petar Škorić.

>>Ivo Baldasar najavio mogućnost izvanrednih izbora u Splitu

Vijećnici HDZ-ove koalicije napustili su prošli tjedan sjednicu splitskoga Gradskog vijeća jer nisu željeli podržati prijedlog o usvajanju odluke da se, umjesto dosadašnjih 16 u gradskoj upravi, utemelji 21 tijelo i služba, što je, ustvrdio je Škorić, "gomilanje gradske administracije i 'uhljebljivanje' kadrova SDP-ove koalicije".

Vijećnici HDZ-a napustili su i sjednicu Gradskoga vijeća, održanu početkom kolovoza, pa ni tada nije bilo kvoruma jer nisu htjeli prihvatiti prijedlog gradonačelnika Ive Baldasara da se zabrani vezivanje brodova za zapadnoj obali, a splitski HDZ smatra da naplata za vezivanje brodova na zapadnoj obali pridonosi punjenju gradskoga proračuna.

Gradonačelnik Baldasar u međuvremenu je odustao od toga prijedloga, a Škorić je danas istaknuo kako je splitski HDZ u oba spomenuta slučaja napustio sjednicu Gradskoga vijeća kako bi "spriječio provedbu nerazumnih, i za Split štetnih, odluka gradonačelnika“.

Na pitanje kako komentira najnovije nesuglasje između gradonačelnika Baldasara te Uprave i Nadzornog odbora Hajduka vezano za dug toga kluba, Škorić je u odgovoru istaknuo kako o stanju u Hajduku treba detaljno raspravljati splitsko Gradsko vijeće jer je grad većinski vlasnik toga kluba.

Gradonačelnik Baldasar jučer je izjavio da je dug nogometnoga kluba Hajduk 14 miljuna kuna, dok su Uprava i Nadzorni odbor Hajduka sinoć priopćili da je dug kluba 43 milijuna kuna.

Škorić je rekao kako je neozbiljno spekulirati u medijima koliki je dug Hajduka prije no što se to pitanje razmotri na splitskome Gradskom vijeću. Dodao je kako se i na ovom primjeru " vidi loš pristup gradonačelnika Baldasara rješavanju problema u Splitu“.

M.M.