Arhiva članaka HRsvijet.net

Predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko danas je u Saboru, prije početka godišnjeg izvješća premijera Milanovića, dao izjavu oko posljedica 'lex Perkovića' za Hrvatsku i ustavnih promjena.


Karamarko smatra kako pitanje 'lex Perkovića' nije problem koji je malen ili koji nije vrijedan velike pažnje.

'Netko pokušava minorizirati taj problem. Ne može se kršiti ugovore niti poreći što se potpisalo i ono na što se obavezalo. Mi moramo naći izlaz iz ove situacije. Ne daj bože nekakvih sankcija, šteta je već strahovita počinjena. Možda se sankcije nikad ne realiziraju, možda se i povuku, ali ostaje ono što se zove nepovjerenje, koje je gospođa Reding tri puta akceptirala i to je najstrašnije, s time smo ušli u EU. Katastrofa. To je zasluga ove Vlade', istaknuo je Karamarko.

Osvrnuo se i na moguće promijene Ustava.

'Moramo vidjeti kako će to izgledati i što će predlagati. Mi bi promjenu podržali uz brojne preduvjete ako misle promjenom ustava zamagliti istinu oko komunističkih zločina u vrijeme titoističkog režima i ove incidentne zločine koji su se događali u suvremenoj državi, onda se varaju. To je bacanje prašine u oči.“, kazao je Karamarko.

Naveo je i nekoliko stavova na kojima će HDZ insistirati, ukoliko dođe do promjene Ustava.

„Ako dođe do promjene unutra će biti jasno određena osuda komunističkog režima, jasno će se morati reći što je taj režim značio i mi ćemo tražiti da u preambuli Hrvatska osim što se bazira na starčevićanstvu i pozitivnim tradicijama i tekovinama ljevice, ali kako antifašizmu tako i na antikomunizmu. To bi bila ideja', pojasnio je Tomislav Karamarko.

M.M.