Arhiva članaka HRsvijet.net

Druga po snazi ruska naftna kompanija Lukoil otvorila je u srijedu u zagrebačkoj Dubravi 48. benzinsku crpku, a na prigodnoj svečanosti, uz ruskog veleposlanika u Zagrebu, sudjelovao je i gradonačelnik Milan Bandić.


Kako je na svečanosti otvorenja istaknuo Nikolaj Ivčikov, direktor Lukoila Hrvatska, riječ je o greenfield investiciji vrijednoj oko dva milijuna eura, javlja Poslovni.hr.

-Projekt je trajao dulje od godinu dana jer smo imali dosta problema s rješavanjem papirologije sa zemljištem, dok je sama gradnja bila vrlo brza. No, zahvaljujući Ministarstvu gospodarstva i Gradu Zagrebu, posebice gradonačelniku Milanu Bandiću, uspjeli smo riješiti i zemljište", kazao je Ivčikov.

Novu investiciju došao je osobno pozdraviti i sam Milan Bandić, koji je tom prilikom istaknuo da mu je važno svako ulaganje u Zagrebu koje znači barem i jedno novootvoreno radno mjesto.

-Kad smo 2001. sklapali s Moskvom sporazum o prijateljstvu, upravo smo imali na umu ovakve gospodarske projekte koji će poboljšati suradnju dvaju gradova - kazao je Bandić.

>>Stvaranje balkanske energetske međuovisnosti

Važnost Hrvatske za ruske investicije istaknuo je i ruski veleposlanik u Zagrebu Robert Markaryan.

Ova benzinska crpka treća je koju je Lukol otvorio u posljednjih nekoliko mjeseci u Zagrebu i okolici, čime je zaposlio 50-ak novih radnika, a najavljeno je otvaranje još triju crpki.

Lukoil je druga najveća ruska naftna kompanija, iza Rosnjefta, koja je na hrvatskom tržištu prisutna od 2008. godine. Trenutačno sa svojih 48 benzinskih crpki drži oko sedam posto tržišnoga udjela u Hrvatskoj, a plan im je 80 crpki i 10 posto tržišta. U protekloj godini Lukoil je u Hrvatskoj imala promet od 1,67 milijardi dolara.

 

R.H.