Arhiva članaka HRsvijet.net
HDZ: Centralizacija je opasna i tiho se provodi
Na konferenciji za novinare "Župani i gradonačelnici iz HDZ-a protiv nasilne centralizacije", održanoj danas u Trilju, predsjednik Hrvatske zajednice županija Tomislav Tolušić rekao je da se centralizacija provodi potiho u svim hrvatskim županijama, da se sve centrira u nekoliko velikih gradova, posebno u grad Zagreb, a županije, gradovi i općine ostaju praktički na rubu egzistencije.

Prihvaćajući kako država ima potrebe za uštedama i racionalizacijom, sudionici HDZ-ove konferencije istaknuli su da svi građani imaju pravo na sve ono što im je propisano Ustavom. Tomislav Tolušić rekao je da se centralizacija provodi potiho u svim hrvatskim županijama, pogotovo ondje gdje je na vlasti HDZ ili njegovi koalicijski partneri.
Pitanje regionalizacije, centralizacije i decentralizacije bitno je za hrvatsku državu te HDZ redovito daje svoje mišljenje o tome i pokazuje kako se te stvari mogu i trebaju riješiti. No, sve su odluke zadnje dvije godine donesene bez konzultacija županija, a to je centralizacija koja se događa u Sjevernoj Koreji, ocijenio je Tolušić.
"Sve se centrira u nekoliko velikih gradova, točnije u Zagreb, a županije, gradovi i općine ostaju praktički na rubu egzistencije, a svi plaćaju porez", dodao je Tolušić. Napomenuo je kako su u zadnje dvije godine ukinute mnoge ispostave zavoda za mirovinsko i zdravstveno osiguranje i HEP-a te mnogi uredi državne uprave, a po najavama, mogle bi se ukinuti i turističke zajednice te male škole.
"Interesantna je i racionalizacija na HRT-u koja od 11 mjesta ukida čak osam dopisništva u gradovima gdje je na čelu HDZ. Ukidaju se dopisništva u Slavoniji, a ne diraju u Čakovcu, Varaždinu, Istri i Rijeci", istaknuo je Tolušić.
Predložio je da se, nastavi li se ovakvo stanje, ukinu sve županije, sve općine i gradovi, da se svi rasele i nasele u Zagrebu, Splitu, Osijeku i Rijeci pa će, kako je rekao, "valjda oni koji upravljaju ovom državom biti puno sretniji".
Da je Hrvatska visoko centralizirana, smatra i predsjednik Udruge gradova Željko Turk, koji je rekao kako je 90 posto svih financija vezanih uz državu u rukama centra te da u Europi nema takvog primjera.
Jasno je da kriza potiče centralizaciju, ali, nažalost, ova je vlada u svojemu mandatu donijela takve odluke da npr. gradove i općine uopće ne treba pitati o investicijama na njihovu terenu, rekao je Turk. Spomenuo je i Zakon o vodama te novi namet koji se građanima nameće kroz naknadu za odvodnju.
"Ova je centralizacija opasna jer govori o mehanizmu okrupnjavanja svega onoga što je za ovu državu bitno", zaključio je Turk.
Turkova zamjenica, kninska gradonačelnica Josipa Rimac napomenula je da Hrvatska u svojem ustroju ima 576 jedinica lokalne i regionalne samouprave, od čega 428 općina. U 198 općina HDZ ima vlast, od 128 gradova njih 55 vode HDZ-ovci, a od 20 županija u 10 su na vlasti. Kako je rekla, to je razlog zašto su se HDZ-ovi župani i gradnočelnici okupili na dvodnevnom skupu u Trilju koji je počeo poslije konferencije za novinare.
"Često se vodi javna rasprava bez velikih argumenata i prethodnih analiza treba li se smanjiti broj jedinica lokalne i regionalne samouprave te treba li ukidati županije i formirati regije, no pritom se ne konzultira i ne razgovara s građanima i nama koji obnašamo dužnosti", rekla je Rimac.
Nakon ova dva dana i naše rasprave, moći ćemo dati konačan zaključak o svemu, no nama je bitan zakon o regionalnom upravljanju, rekla je Rimac.
M.M.