Retoriku primjerenu Francuzima, Britancima ili Amerikancima zastupnici manjina ne odobravaju hrvatskoj predsjednici
Obraćanje novoizabrane predsjednice Kolinde Grabar Kitarović s "Hrvatice i Hrvati" mnogi na lijevom političkom spektru su osudili. Bez obzira što je riječ o retorici kakvu imaju primjerice Francuzi, Britanci ili Amerikanci, većina zastupnika manjina smatra da takvo što Hrvatima ne priliči.
Osobito je "grlat" Milorad Pupovac, predsjednik SNV-a.
– Nadam se da će izabrana predsjednica do dana kada će prisegnuti na Ustav upoznati vrijednosti koje proizlaze iz njegove preambule - da je Hrvatska nacionalna država Hrvata i država nacionalnih manjina, uključujući i srpsku. To obvezuje sve a posebice predsjednicu RH da treba poštovati sve manjine i da im se identitet ne može mijenjati imenujući ih drugim etničkim imenima. Ja ne bih volio da netko moje prijatelje iz Hrvatskog nacionalnog vijeća u Srbiji naziva Srbima. Oni jesu srpski državljani, ali su etnički Hrvati, kao što sam ja etnički Srbin i hrvatski državljanin. Zamislite što bi bilo da netko Hrvate u BiH nazove Bosancima? – komentirao je Milorad Pupovac, predsjednik Srpskog narodnog vijeća u izjavi za Večernji list.
Za Pupovca to je mnogo bliže ustaškoj, nego europskoj ideji Hrvatske.
– To je mnogo bliže frankovskoj i ustaškoj ideji Hrvatske, nego modernoj i europskoj ideji Hrvatske - kazao je Pupovac, dodajući da je svjestan oštrine svojih riječi, te kako je svjestan da je možda oštar i nepravedan prema novoj predsjednici, ali da je to rekao (i) zbog ljudi koji je okružuju.
– Tko god da ju je savjetovao, loše ju je savjetovao, jer ju je izložio višestrukoj kompromitaciji u javnosti – rekao je Pupovac.
Njezina izjava nije “legla” ni Furiju Radinu koji u Saboru predstavlja talijansku nacionalnu manjinu. Kaže da će zatražiti hitan sastanak izabrane predsjednice s predstavnicima nacionalnih manjina.
– Smatram da bi predsjednica trebala koristiti termin “građanke i građani” jer stara koncepcija o političkim Hrvatima više nije ni u čijem interesu. Moderno društvo je kompleksnije jer smo svi mi zapravo različiti – kaže Radin.
>>Predsjednica je u pravu - Republika Hrvatska po ustavnoj je definiciji država hrvatskog naroda
S druge strane, saborski zastupnik mađarske nacionalne manjine Juhas Šandor kaže kako osobno nema problema s tom izjavom.
– Za mene je najbolja formulacija “dame i gospodo”. Ako kaže “Hrvatice i Hrvati” i tu stane, to bi bio problem, ali ako nastavi sa “i svi građani i građanke” onda problema nema. A njezina izjava išla je u tom smislu – mirno će Šandor.
Ravnatelj Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Tomislav Žigmanov iz Subotice smatra kako je riječ o retorici kakvu imaju Francuzi, Britanci ili Amerikanci,
– Naravno da se predsjednica nije najsretnije izrazila, ali previše se značaja daje toj izjavi. U Srbiji su jedva dočekali taj gaf. Politički koncept nacije pa onda i takvu retoriku imaju Francuzi, Britanci ili Amerikanci gdje je normalno da se kaže “Moji Amerikanci” i da se to odnosi na apsolutno sve koji žive u SAD-u. Ali kod nas vrijedi etnički koncept nacije. Zato je politički najkorektnije koristiti termin ”građanke i građani”, jer kada bi neki srpski dužnosnik rekao “srpski narode”, ja se u tome ne bih prepoznao. Državljanin sam Srbije, ali sam Hrvat – objasnio je Žigmanov.
Politički analitičar Žarko Puhovski kaže da je neutralan termin “građanke i građani” dobar.
– Meni izjava predsjednice Grabar-Kitarović ne smeta, ali nikad joj to ne bih savjetovao. Zbog njezine biračke baze, zbog Hrvata u Srbiji i u BiH, najbolje bi joj bilo da govori “Hrvatice i Hrvati, građanke i građani” – kaže Puhovski.
Za politologa Anđelka Milardovića, koji u izjavi novoizabrane predsjednice ne vidi ništa sporno, dvojbe uopće nema.
– Pa što je tu sporno? Različite političke grupe koriste različite političke govore i retorike. Lijevo-liberalnima odgovara termin “građanke i građani”, a konzervativcima “Hrvatice i Hrvati”. Ni jedno ni drugo nikoga ne ugrožava jer se “Hrvat” odnosi na politički, a ne na etnički identitet – prosudio je Milardović.
M.M.