Milanović: U Hrvatskoj nema potrebe za kohabitacijom Vlade i Predsjednika Republike
Predsjednik Zoran Milanović ocijenio je u srijedu da u Hrvatskoj nema potrebe za kohabitacijom Vlade i Predsjednika Republike, s obzirom na skučene predsjedničke ovlasti.
Istodobno je poručio kako vjeruje da će novoizabrana predsjednica Kolinda Grabar Kitarović napraviti dobre stvari za Hrvatsku.
Milanović je to rekao u Saboru, odgovarajući na zastupničko pitanje nezavisnog Branka Vukšića kako će izgledati kohabitacija između Vlade i izabrane predsjednice "kada i neki strani mediji pretpostavljaju da joj je intencija destabilizacija radi izazivanja prijevremenih izbora i smanjivanja šansi ljevice".
"Vidim da vas neke stvari koje ste sad spomenuli smetaju, kod mene izazivaju mučninu, međutim ja ne mogu napraviti puno više osim da radim svoj posao, koji je sadržajan i najvažniji", odgovorio je Milanović.
Dodao je kako osobno stranim medijima ne daje intervjue u kojima se podcjenjivački odnosi prema svojoj zemlji.
"To je moj doprinos smanjenju tenzija, da budem miran i da radim svoj posao, a drugi neka vide kako hoće", poručio je Milanović.
Ponovio je da hrvatski ustavnopravni poredak ne predviđa kohabitaciju jer predsjednik ima vrlo ograničene oovlasti.
"Hrvatska ima dosta jasan ustavni poredak, u kojem se sva unutarnja i vanjska politika vodi u Vladi i na relaciji Vlada-Sabor. S predsjednikom se, naravno, surađuje", objasnio je Milanović.
Dodao je da je svaki predsjednik dobrodošao, da će vlada s predsjednicom rado surađivati, razgovarati i konzultirati se o vanjskoj politici.
"Predsjednik ne može preuzimati obaveze u ime Republike Hrvatske jer to nijednim zakonom nije predviđeno, ali može napraviti dobre stvari, može napraviti štetu, sve je stvar izbora. Mi vjerujemo i u prvo, da će predsjednica napraviti dobre stvari za Hrvatsku", zaključio je Milanović.
M.M.