Predsjednica Republike upriličila prijem u Vukovaru
U prigodi obilježavanja uspješne mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja i Dana međunarodnog priznanja Republike Hrvatske, predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović u Vukovaru je održala prijem na kojem su nazočili predstavnici diplomatskog zbora akreditirani u Republici Hrvatskoj, sudionici procesa mirne reintegracije te predstavnici političkog i društvenog života.
„Drago mi je da upravo u ovom našem Vukovaru možemo danas proslaviti obljetnicu međunarodnog priznanja Republike Hrvatske“, kazala je predsjednica Grabar-Kitarović naglasivši kako su Vukovar i Vukovarci te svi oni koji su branili ovaj grad pridonijeli slobodnoj i nezavisnoj Republici Hrvatskoj.
Govoreći o obilježavanju 20 godina od početka procesa mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, hrvatska predsjednica izrazila je zahvalnost svima koji su sudjelovali u tom procesu, naglasivši kako je to rezultat i političke mudrosti prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana, tadašnje vlade i hrvatskog vodstva, ali i vodstva Srba na ovome području. „Rezultat je to političkog dogovora, ali i osobne hrabrosti ljudi koji su sudjelovali u procesu mirne reintegracije. I zato zahvaljujem svima onima koji su tom procesu dali svoj obol“, kazala je Predsjednica.
Nadalje, kazala je kako smo tada započeli novu fazu u odnosima s Republikom Srbijom koja je danas prijateljska država. Dodala je kako ćemo nastaviti izgrađivati taj put i pomagati Srbiji i drugim državama na prostoru jugoistoka Europe da uđu u članstvo Europske unije i NATO-a za one koje to žele, a u cilju konačne stabilizacije ovog prostora te kako bismo konačno govorili o miru, prijateljstvu i prosperitetu, a ne o otvorenim pitanjima koja nas dijele i koja moramo riješiti.
Zahvalivši predstavnicima diplomatskog zbora na dolasku u Vukovar, predsjednica Grabar-Kitarović kazala je kako Hrvatska nije samo Zagreb i kako zaslužuje da se jednakomjerno razvijaju svi njeni krajevi. Pozvala ih je da nastave posjećivati hrvatske krajeve i uspostavljati prijateljstva između svojih država i gradova s hrvatskim, na dobrobit sviju, posebice mladih. „Mladi su u središtu svega onoga što radim kao Predsjednica Republike, mladi su u središtu našeg državnog programa i vjerujem da će nova vlada Republike Hrvatske posebnu pozornost posvetiti činjenici da nam je u posljednjih godinu dana otišlo stotinjak tisuća ljudi“, kazala je Predsjednica Republike te naglasila i važnost pomaganja lokalnoj upravi u stvaranju i kreiranju novih radnih mjesta. „Isto tako, moramo završiti ovaj proces reintegracije i mirnog suživota među većinskim hrvatskim narodom, srpskom nacionalnom zajednicom i drugim manjinama. Suživot ne znači samo toleranciju, suživot znači uključivost, međusobno poštovanje i djelovanje u duhu zajedništva, za zajedničke interese ovoga kraja i cijele Republike Hrvatske“, zaključila je predsjednica Grabar-Kitarović.
Tijekom prijepodneva, predsjednica Grabar-Kitarović obratila se i sudionicima konferencije „Znanstveni osvrt na mirnu reintegraciju danas“ koja je održana u Vukovaru. Na konferenciji, kojoj je i pokroviteljica, Predsjednica je kazala kako je nužno pronaći nove putove i modele suživota u hrvatskom Podunavlju i drugim krajevima u kojima se osjećaju posljedice rata.
"U proteklih nekoliko godina više se puta pokazalo kako je proces mirne reintegracije složen i osjetljiv i koliko je zapravo nedovršen. Nepraktično inzistiranje na provedbi nekih zakonskih odredbi izdvojenih iz političkog konteksta Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina dodatno je otežalo taj proces", kazala je predsjednica Grabar-Kitarović. Zbog toga se, istaknula je, mirna reintegracija, premda ispunjena u svojim temeljnim ciljevima, i dalje nameće kao nužan proces kojeg treba završiti.
M.M.